• dental studio - Stomatologia
  • dental studio - Stomatologia
  • stomatolog
  • dentysta

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA WIZYTĘ U DENTYSTY?

17 Lutego 2020, Poniedziałek
logo

Prawidłowe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty zaprocentuje w przyszłości. Często ta pierwsza wizyta dziecka u specjalisty decyduje o tym, jak będzie traktować ono podobne badania oraz osoby je przeprowadzające w dorosłym życiu. Czy dentysta będzie budził u niego negatywne skojarzenia, czy też leczenie zębów będzie rutynową czynnością – wiele na starcie zależy od nas, rodziców. Jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa? Odpowiadamy poniżej.

Wszystko na temat wizyty dziecka u dentysty

 

  • Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym nie może kojarzyć się ze strachem i bólem. Jest zalecane, by wybrać się pierwszy raz z dzieckiem do dentysty, jeszcze zanim zacznie ono ząbkować, tj. około 1. roku życia. Chodzi o zwykłą kontrolę przyszłego uzębienia. Nie należy z tym zwlekać do momentu, gdy już boli je ząb, ponieważ wówczas może się okazać, że pozostaje tylko jego wyrwanie. Dzięki oswojeniu się z gabinetem dentystycznym i jego wyposażeniem, maluch ma okazję poznać go i polubić.

  • Oswojenie z lękiem, strachem, bólem. Małe dziecko najczęściej nie wie, czego spodziewać się po pierwszej wizycie u dentysty. To zrozumiałe. Zadaniem rodziców nie jest straszenie dziecka ani przekonywanie go, że „wszystko będzie dobrze i nie ma się co martwić”, ale dobre przygotowanie na to, co je czeka w gabinecie – czyli na bezbolesną kontrolę uzębienia. W wieku 2-3 lat, gdy pojawiają się już u dzieci mleczaki, wizyty wciąż powinny mieć charakter jedynie kontrolny, na leczenie zębów czy ich wyrywanie przychodzi zwykle czas później.

  • Gry i zabawy w gabinecie dentystycznym stanowią ciekawy sposób na oswojenie dziecka z nowym miejscem. Można zaproponować maluchowi udział w następujących czynnościach: dmuchanie rękawiczek, manewrowanie lusterkiem, kamerką stomatologiczną oglądanie rurek i przyrządów – wiele tu zależy od kreatywności lekarza oraz rodziców. Wizyta dziecka w gabinecie dentystycznym może być dla niego bardzo ciekawym przeżyciem, zachęcającym do ponownych odwiedzin w przyszłości.

 

Co jest istotne przed, w trakcie i po wizycie?

 

Kluczowe jest zatem wszystko to, co dzieje się przed wizytą u dentysty oraz w jej trakcie. Nie zapominajmy też nagrodzić dziecko za to, że było takie dzielne u dentysty – ulubionym smakołykiem bądź nową zabawką. Niech wizyta latorośli u dentysty niesie ze sobą jak najlepsze dla wszystkich skojarzenia – jest to zadanie przede wszystkim rodziców, ale także wiele zależy tu od nastawienia i kompetencji dentysty. Warto wybrać więc sprawdzonego specjalistę.

« POWRÓT

TU JESTEŚMY

OTWOCK, ul. Wrońskiego 3/1
Zadzwoń i umów się na wizytę,
Telefon536 536 300
lub napisz do nas