JAKI WPŁYW NA ZDROWIE MAJĄ KRZYWE ZĘBY?
“Krzywe zęby” - takim określeniem najczęściej opisujemy różnorodne wady zgryzu, takie jak np.:
- stłoczenia (zbyt duże zęby w stosunku do zębodołów),
- zęby odseparowane (widoczne szpary między zębami),
- przodozgryz (zachodzenie dolnego łuku zębowego na łuk górny),
- tyłozgryz (cofnięcie dolnego łuku zębowego względem górnego łuku),
- zgryz głęboki (zachodzeniem górnych zębów na zęby dolne),
- zgryz krzyżowy (zęby dolne zachodzą na zęby górne w pewnych obszarach lub w całym łuku zębowym).
Wydawać by się mogło, że wady zgryzu to przede wszystkim problem natury estetycznej. Większość osób, które borykają się z tego rodzaju problemami, zgłasza się do ortodonty właśnie z powodu kompleksów wynikających z tego mankamentu urody. Tymczasem podjęcie odpowiedniego leczenia ortodontycznego tak naprawdę jest niezbędne nie tylko z przyczyn estetycznych, co zdrowotnych. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że “krzywe zęby” mają też bardzo duży wpływ na nasze ogólne zdrowie.
Dlaczego prawidłowy zgryz jest tak ważny dla naszego zdrowia?
Wady zgryzu mogą stanowić przyczynę bardzo wielu poważniejszych kłopotów, mających bezpośredni wpływ nie tylko na naszą jamę ustną, ale i zdrowie całego organizmu.
Krzywe zęby mogą być o wiele bardziej trudne do umycia. Jeśli podczas codziennego szczotkowania i nitkowania nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc wymagających oczyszczenia, z czasem na powierzchni zębów będzie gromadzić się osad i kamień. To z kolei prowadzi do rozmaitych chorób w jamie ustnej, w tym zarówno schorzeń zębów (np. próchnica), jak i przyzębia oraz dziąseł.
Wady zgryzu mogą również prowadzić do różnorodnych wad wymowy. Oprócz tego zaburzone mogą zostać podstawowe czynności oddychania czy żucia. Niejednokrotnie osoby z wadami zgryzu skarżą się również na mocne bóle głowy. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu zaburzenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych, co także jest wynikiem tzw. krzywych zębów.
Dodatkowo u osób z tym problemem dochodzi często do nadmiernego napinania mięśni twarzy. Widoczne jest charakterystyczne, nieprawidłowe ułożenie szczęki i żuchwy, co skutkuje nieestetycznym wyglądem twarzy. Oprócz tego bardzo często pojawiają się uszkodzenia błony śluzowej warg i policzków.
« POWRÓT
TU JESTEŚMY
