• dental studio - Stomatologia
  • dental studio - Stomatologia
  • stomatolog
  • dentysta

LECZENIE ENDODONTYCZNE NA JEDNEJ WIZYCIE. CZY TO MOŻLIWE?

4 Stycznia 2021, Poniedziałek
logo

Endodoncja, jest zwana inaczej zabiegiem kanałowym. Jest to niezwykle złożone leczenie, które wykonuje się, jeżeli została uszkodzona miazga zęba. Pomimo, że jest to leczenie kilkuetapowe, obecnie stomatologia umożliwia wykonanie całego zabiegu podczas jednej wizyty. Główną przyczyną stanu zapalnego miazgi zęba jest zaawansowana próchnica. Dlatego też tak ważne są regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym i szybkie podjęcie leczenia.

Przyczyny leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest zabiegiem, który wykonuje się w celu usunięcia zmienionej chorobowo miazgi zęba. Miazga może zostać uszkodzona na skutek nieleczonej próchnicy, jednak jej stan zapalny może pojawić się również, gdy ząb został uszkodzony mechanicznie. Jest to jedyna skuteczna metoda uratowania zęba, ponieważ innym wyjściem jest jedynie usunięcie zęba oraz wstawienie sztucznego implantu. Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że wymagane będzie leczenie kanałowe to między innymi przewlekły ból zęba, wrażliwość na gorące oraz zimne pożywienie oraz obrzęk w okolicach dziąsła.

Leczenie kanałowe podczas jednej wizyty

Obecna technika stomatologiczna umożliwia wykonanie zabiegu endodocji w ciągu jednej wizyty. Jest to z całą pewnością duża ulga dla pacjentów, którzy chcą przejść leczenie szybko i powrócić do normalnego funkcjonowania. Leczenie kanałowe stomatolog rozpoczyna od dokładnego oczyszczenia zęba z próchnicy, dzięki czemu może on dostać się do komory zęba, gdzie znajdują się kanały zębowe. Kanały te wypełnione są chorą miazgą zębową, którą stomatolog dokładnie usuwa, a dodatkowo oczyszcza i dezynfekuje kanały, dzięki czemu mamy pewność, że nie pozostały w nich żadne zanieczyszczenia oraz bakterie. Kanały muszą zostać wypełnione zastępczą masą, która dokładnie i szczelnie uzupełnia ubytki. Na samym końcu dentysta nakłada plombę, która wypełnia ubytek w zębie. Szczuje się, że leczenie kanałowe może trwać od 1 do 3 godzin. Warto jednak mieć na uwadze, że cały proces oraz czas leczenia uzależniony jest od konkretnego przypadku. 

« POWRÓT

TU JESTEŚMY

OTWOCK, ul. Wrońskiego 3/1
Zadzwoń i umów się na wizytę,
Telefon536 536 300
lub napisz do nas