• dental studio - Stomatologia
  • dental studio - Stomatologia
  • stomatolog
  • dentysta

RTG ZĘBÓW A CIĄŻA

28 Lipca 2020, Wtorek
logo

Dla badania RTG największym przeciwwskazaniem jest ciąża. Takie badanie u kobiet ciężarnych należy wykonać z największą starannością. Priorytetem jest dołożenie wszelkich starań, aby uchronić płód przed ekspozycją na promieniowanie. Jednak jedno RTG nie jest mocno zagrażające, szczególnie kiedy mówimy o częściach oddalonych od jamy brzusznej, takich jak zęby.

Odpowiednia osłona na miednicę oraz brzuch jest jednak obowiązkowa. Bardzo duże dawki promieniowania w przypadku kobiet ciężarnych mogą nieść powikłania, np. dziecko może urodzić się niepełnosprawne umysłowo lub wystąpią wady wrodzone.

Ważne, aby przedstawić lekarzowi swoją sytuację oraz słuchać jego poleceń. Jest to osoba odpowiedzialna za nasze zdrowie i w większym, niż pacjent, stopniu potrafi ocenić skale zagrożenia. Przypomnijmy jednak, że podczas jednego badania ilość promieniowania jest mała, co sprowadza prawie do zera ryzyko jakichkolwiek konsekwencji na płodzie. W przypadku zagrożenia życia matki środki bezpieczeństwa mogą być nierespektowane.

Przekładnie RTG

Często zdarza się, że RTG przekłada się do czasu narodzin, aby zniwelować ryzyko. Nie jest jednak dobrym rozwiązaniem ignorowanie objawów na własną rękę. Kiedy mówimy o bólu zęba, np. ostrym stanie zapalnym, doskwiera nam ogromny ból i obrzęki, co wywołuje stres. Pamiętajmy, że odczuwa go również płód, co może przynieść nieprawidłowości w rozwoju.

Zażywanie antybiotyków i leków przeciwbólowych szkodzi naszemu dziecku o wiele bardziej, niż wykonanie zdjęcia. Stan zapalny może powracać, a jego pojawienie się w ostatnim miesiącu ciąży, kiedy ciało kobiety jest osłabione, to ogromne ryzyko powikłań. O wiele większe, niż wykonanie zdjęcia przy odpowiednim zabezpieczeniu płodu.

Nasz dentysta wie najlepiej, w jaki sposób się z nami obchodzić w przypadku objawów związanych z zębami, dlatego warto do niego kierować wszelkie zapytania i dostosować się do jego zaleceń.

Dawka promieniowania, jaką przyjmuje płód podczas dobrze przeprowadzonego badania, jest niewiele większa, niż to, na jakie jest narażone codziennie, żyjąc w Polsce (tło w naszym kraju wynosi 0.3 – 0,8 µSv /h, a przy RTG-RVG zęba, płód okryty ołowianym fartuchem ochronnym nastawiony jest na 1 – 5 µSv) 

« POWRÓT

TU JESTEŚMY

OTWOCK, ul. Wrońskiego 3/1
Zadzwoń i umów się na wizytę,
Telefon536 536 300
lub napisz do nas