ZASTOSOWANIE MIKROSKOPU W STOMATOLOGII
Stomatologia to dziedzina, która wciąż się rozwija, wykorzystując różnorodne narzędzia. Jednym z nich stał się mikroskop, używany w stomatologii od lat 90. w różnych dziedzinach: endodoncji, mikrochirurgii, protetyce, implantologii i stomatologii zachowawczej. Dzięki jego użyciu leczenie pacjentów przebiega nie tylko sprawniej i bardziej komfortowo, ale także przynosi lepsze efekty.
Zastosowanie mikroskopu w leczeniu kanałowym
Wykorzystanie mikroskopów w endodoncji zapewnia większą precyzję w leczeniu kanałowym, a tym samym mniejszy dyskomfort dla pacjentów.
W stomatologii wykorzystywane są narzędzia umożliwiające powiększenie leczonej powierzchni w zakresie od 3 do maksymalnie 40 razy. Dodatkowo mikroskopy wyposażone są w oświetlenie eliminujące zacienienie, dzięki któremu możliwe jest zajrzenie w głąb zęba i odnajdywanie ujść kanałów korzeniowych. Przy użyciu mikroskopów możliwe jest dokładniejsze wypełnienie kanałów korzeniowych, a także kontrola ich czystości. Dodatkowo narzędzia ułatwiają znalezienie kanałów dodatkowych oraz inne działania, dzięki czemu kanałowe leczenie zębów może zostać wykonane w czasie jednej wizyty. Ponadto mikroskop wyposażony może zostać w tor wizyjny, przez co możliwa jest obserwacja zabiegu na ekranie w czasie rzeczywistym, a także zapisanie przebiegu wizyty i leczenia.
Wykorzystanie mikroskopu w innych dziedzinach stomatologii
Mikroskop wykorzystywany jest z powodzeniem także w innych dziedzinach stomatologii, w których konieczna jest precyzja w działaniu.
Powszechnie stosowany jest przy wykonywaniu wypełnień czy opracowywaniu ubytków.
Dodatkowo wykorzystywany jest podczas zabiegów mikrochirurgicznych oraz podczas diagnostyki. Dzięki mikroskopom wcześniej zauważyć można zmiany chorobowe oraz rozwijającą się próchnicę, a tym samym wcześniej je zlikwidować. Powiększenie używane jest także do oceny szczelności wypełnień, obserwacji mikropęknięć szkliwach oraz podczas mikrooperacji protetycznych.
« POWRÓTTU JESTEŚMY
