• dental studio - Stomatologia
  • dental studio - Stomatologia
  • stomatolog
  • dentysta

KIEDY ZĄB MLECZNY WYMAGA USUNIĘCIA?

13 Kwietnia 2021, Wtorek
logo

Teoretycznie zęby mleczne w określonym czasie powinny wypaść same. Zdarzają się jednak często sytuacje, gdy należy udać się w celu ich ekstrakcji do dentysty. Oczywiście, należy zrobić wszystko, by nie dopuścić do wyrwania zębów mlecznych, bowiem tak jak w przypadku zębów stałych, tak i tu ekstrakcja jest ostatecznością. Przedwczesna utrata mleczaków może bowiem wpływać negatywnie na rozwój zgryzu, a także na funkcjonowanie narządu mowy i żucia. Aby uniknąć zakwalifikowania zębów mlecznych do usunięcia, należy zadbać od najmłodszych lat (a konkretnie na etapie ząbkowania) o odpowiednią profilaktykę stomatologiczną – szczególnie biorąc pod uwagę, iż najczęstszą przyczyną ekstrakcji zębów mlecznych jest zaawansowana próchnica.

Wskazanie do ekstrakcji zębów mlecznych

Niestety, gdy już dojdzie do zaawansowanej próchnicy mleczaków lub gdy będziemy mieli do czynienia z innymi wskazaniami do usunięcia zębów mlecznych, to jedynym wyjściem będzie ich ekstrakcja w gabinecie stomatologicznym. Najlepiej jest udać się w tym celu do placówki, która specjalizuje się w stomatologii dziecięcej tak, aby zapewnić dziecku jak najbardziej komfortowe i bezstresowe warunki. Jeśli chodzi o pozostałe wskazania do usunięcia zębów mlecznych, to obejmują one m.in. nieprawidłowy wzrost, który może przyczyniać się do rozwoju wad zgryzu oraz pojawienia się w późniejszym czasie problemów w trakcie wyrzynania się zębów stałych.

Do innych wskazań do ekstrakcji mleczaków zaliczamy także zdiagnozowane przetoki i ropnie okołozębowe, a także inne zmiany w obrębie dziąseł o charakterze patologicznym, jak również schorzenia stomatologiczne będące potencjalną przyczyną powstania w przyszłości martwicy tkanek. Zęby mleczne należy także usunąć w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zbyt późną resorpcją korzeni zębów mlecznych, co mogłoby uniemożliwiać później wyrzynanie się zębów stałych. Pozostałe wskazania do usunięcia mleczaków obejmują uszkodzenie mechaniczne tego rodzaju zębów w wyniku np. upadku czy uderzenia.

« POWRÓT

TU JESTEŚMY

OTWOCK, ul. Wrońskiego 3/1
Zadzwoń i umów się na wizytę,
Telefon536 536 300
lub napisz do nas