• dental studio - Stomatologia
  • dental studio - Stomatologia
  • stomatolog
  • dentysta

RODZAJE APARATÓW ORTODONTYCZNYCH

12 Lipca 2021, Poniedziałek
logo

Leczenie ortodontyczne

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych i korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest u dzieci i osób dorosłych. Leczenie ortodontyczne zapobiega schorzeniom przyzębia, poprawia wymowę, zapewnia ładny uśmiech, likwiduje przeciążenie i stłoczenie zębów. Nierówny zgryz nie jest tylko kwestią estetyki, ale nade wszystko zdrowia. Ortodonta zajmuje się prostowaniem krzywo rosnących zębów oraz ustala, przyczyny wady. Przy pierwszej wizycie przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Musi ustalić, jaki jest stan uzębienia oraz przyzwyczajenia i nawyki, a także ułożenie podczas snu. Musi przeprowadzić badania, bo w przeciwnym razie, aparat cofnie siekacze do prawidłowego ułożenia, jednak zaprzestanie noszenia go, powoduje nawrót wady. Jeśli pacjent np. oddycha przez otwarte usta, podlega leczeniu laryngologicznemu i w takiej sytuacji, ortodonta z Ds. Dental Studio nie podejmuje się przeprowadzenia zabiegu, do czasu wyleczenia dolegliwości, powodującej, nieprawidłowe oddychanie. Etapy leczenia ortodontycznego:

  • wywiad z pacjentem, wykonanie zdjęć rtg., badanie wewnątrz i zewnątrz ustnym i pobranie wycisku,
  • ustalenie planu leczenia,
  • założenie aparatu ortodontycznego stałego lub ruchomego, w zależności od wady zgryzu,
  • wizyty kontrolne co 4-6 tygodni,
  • zdjęcie aparatu ortodontycznego,
  • leczenie retencyjne zapewniające utrzymanie dotychczasowego efektu leczenia.

Kluczową rolą w podjęciu właściwego leczenia jest prawidłowa diagnoza, na podstawie której ortodonta zaleca noszenie odpowiedniego aparatu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat ortodontyczny jest skutecznym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na poprawę wyglądu uśmiechu. W bezpieczny i kontrolowany sposób zmienia położenie poszczególnych zębów w łuku zębowym. Ze względu na sposób umieszczania, dostępne są różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Zasadniczo dzieli się je na ruchome i stałe. Pierwsze zalecane są dzieciom pomiędzy 4 a 12 rokiem życia, przy niewielkich wadach zgryzu. W tym czasie następuje wzrost układu kostnego. Wczesna diagnoza i dokładne dopasowanie aparatu może uchronić małego pacjenta przed noszeniem go na stałe. Pozwala on również na łatwe i przy tym samodzielne zdejmowanie. Nie jest na stałe przytwierdzony do zębów. Dzięki możliwości zdejmowania jest łatwiejszy do zaakceptowania przez pacjenta. Usuwany jest zazwyczaj przy jedzeniu. Trzeba pamiętać, żeby zakładać także na noc, o ile zaleci ortodonta. Natomiast aparaty ortodontyczne stałe są stosowane przeważnie do usuwania skomplikowanych wada zgryzu. Mocowane są na powierzchni zębów za pomocą kleju stomatologicznego, w celu uzyskania prawidłowego i oczekiwanego położenia zębów w łuku zębowym. Stosowane są przez długi czas i przynoszą zadowalające wyniki. Pacjenci noszą je 2–3 lata. Dla osób ceniącym sobie wygląd są dedykowane aparaty ortodontyczne estetyczne, które są mniej widoczne niż metalowe. Dostępne są tu szafirowe i kryształowe, ceramiczne i porcelanowe. Aparaty stałe estetyczne nie są polecane dla pacjentów ze skłonnością powstawania kamienia nazębnego, z tego względu, że zamki mogą ulec odbarwieniu. Są mniej trwałe, bardziej kruche, niż metalowe, co sprawia, że szybko mogą ulec uszkodzeniu. Tym bardziej że muszą być stosowane dłużej niż klasyczne, a do tego są droższe. Innym rodzajem stałych aparatów, są samoligaturujące, bazujące na nowoczesnej technologii bez gumowych opasek. Posiadają przesuwne klapki odpowiedzialne za utrzymywanie w zamkach, łuku ortodontycznego. Zapewniają wysoką jakość leczenia. Ten rodzaj aparatu stałego dostępny jest w różnych wariantach, w zależności od materiału wykonania klapek. Aparaty samoligaturujące przynoszą wysoką skuteczność leczenia, przez krótszy czas stosowania, niż w przypadku standardowych. Koszt zakupu jest wyższy niż w tradycyjnych produktów. Pierwsze efekty można zauważyć po około 9. tygodniach.

« POWRÓT

TU JESTEŚMY

OTWOCK, ul. Wrońskiego 3/1
Zadzwoń i umów się na wizytę,
Telefon536 536 300
lub napisz do nas